Cięcie plexi laserem – niemal nieograniczone możliwości

ciecie grawerowanie laserem w sklejce

Plexi, czyli polimetakrylan metylu (PMMA) to materiał często wykorzystywany w produkcji różnego rodzaju powierzchni reklamowych – stojaków, folderów, wizytówek, ale także pamiątkowych statuetek, breloczków oraz innych tego typu przedmiotów. Lekkość i łatwość obróbki czynią z niego dobry nośnik wszelkiego rodzaju informacji – od danych firmy po życzenia z okazji jubileuszu. Laminaty z PMMA można łączyć z drewnem lub innym materiałem, co daje nie tylko ciekawy efekt wizualny, ale też pole do popisu grawerskich umiejętności. Dodatkowo jest to bardzo giętki materiał, co jeszcze bardziej poszerza możliwości jego użycia. Najczęściej spotykaną metodą obróbki jest jednak cięcie laserem.

Wyroby z plexi – piękne i użyteczne

W zależności od mocy lasera można ciąć różne grubości plexi – nawet powyżej 10 mm. Szybko topi się i odparowuje, dając estetyczne wykończenie bez ciemnych krawędzi, które pojawiają się w innych materiałach podatnych na palenie. Czas cięcia jest stosunkowo krótki, jednak wydłuża się wraz z grubością obrabianego materiału. Ponieważ jednak do bardzo grubych płyt stosuje się inne metody cięcia – można założyć, że obróbka plexi laserem to ekonomiczne oraz tanie rozwiązanie. Ponadto – cięcie laserowe plexi pozostawia, w przeciwieństwie do piły panelowej gładkie, błyszczące krawędzie. To pozwala na produkcję z PMMA bardzo estetycznych elementów bez potrzeby ukrywania matowych brzegów płyty np. w ramach.

Cięcie plexi laserem – nieograniczone możliwości

Cięcie laserem daje możliwość wykonywania bardzo precyzyjnych prac. Najnowsze urządzenia do tego typu obróbki mają dokładność do +/– 0,1 mm. Jednak metoda ta nie jest pozbawiona wad. Ze względu na wykorzystanie soczewki skupiającej światło lasera zarówno przed, jak i za nią występuje przestrzeń, gdzie energia jest dużo mniejsza, bo rozproszona. Stąd – nie każdą grubość plexi da się pociąć laserem. Ponadto – tam, gdzie wymagana jest precyzja większa niż +/– 0,1 mm – również nie wykorzystuje się tego typu obróbki. Wówczas wykonywane jest cięcie mechaniczne, które jednak ogranicza możliwość formowania kształtów płyty do prostokąta.

Bezpieczeństwo cięcia plexi laserem

Jak już wspominaliśmy – Plexi to materiał łatwopalny. W procesie cięcia laserem topi się i odparowuje. Warto dodać, że nie wydziela przy tym substancji szkodliwych. Jest więc bezpieczna zarówno dla osoby obsługującej cały proces, jak i dla środowiska. Jak widać zatem – laserowe cięcie PMMA to proces szybki, dokładny oraz dający wiele możliwości – od branży przemysłowej po jubilerską. Trzeba też pamiętać, że polimetakrylan metylu występuje w wielu kolorach, co pozwala tworzyć z niego ciekawe, estetyczne przedmioty. Jeśli zainteresował Cię nasz artykuł i chcesz sprawdzić możliwości, jakie daje laserowe cięcie plexi na wymiar – skontaktuj się z nami. Działamy w całej Polsce.
Ciecie laserem domku dla lalek ze sklejki – Plexart